STEAM образование

Основната цел на образованието винаги е била да направи учениците грамотни, но с напредването и развитието на технологиите целите на образованието се променят и разширяват. Да имат учебник, тетрадка и химикалка пред себе си за учениците вече не е достатъчно. Учениците трябва да бъдат активни в учебния процес. Затова говорим за STEAM.

Какво представлява STEAM образованието?

STEM идва от английските думи за наука, технологии, инженерство и математика. През 2001 г. е добавена думата за изкуства, така че STEM става STEAM.

Разликата между STEM и STEAM не е само буквата A. STEAM изследва едни и същи понятия по различен начин – признава се значението на изкуствата и хуманитарните науки като неразделна част от образованието.

STEAM образованието има за цел да подготви младото поколение за предстоящите промени в света на технологиите Учениците придобиват умения в областта на науката, технологиите, инженерството, изкуствата и математиката, които могат да им помогнат да се подготвят за изискванията на бъдещето. STEAM развива критичното мислене, повишава креативността, подобрява образователните постижения и двигателните умения и укрепва работата в екип. Този подход повишава интереса и мотивацията на учениците да участват активно в учебния процес.

STEAM обучението включва прилагането на проекти, което дава възможност да се комбинират няколко или всичките пет дисциплини. Всеки ученик участва активно и допринася за процеса на моделиране (създаване). По този начин научното съдържание се усвоява лесно чрез синергията между практическите дейности и научното мислене.

STEAM позволява:

  • Проектно-базирано обучение
  • Прилагане на иновативни методи на преподаване
  • Екипност
  • Интердисциплинарен подход.
Canva image

6 стъпки за внедряване на STEAM във вашата класна стая

  1. Проблем

Учителят или екипът от учители избира основния проблем, който трябва да бъде решен. Прави се обективна оценка на начина, по който проблемът е свързан с избраното STEAM съдържание.

  1. Детайли

Екипът определя взаимовръзките между петте области на съдържанието на STEAM, ключовата информация, съществуващите знания и умения на учениците, които могат да използват, за да отговорят на въпроса или проблема.

  1. Откритие

Откритието включва активно изследване и целенасочено преподаване. Учителят анализира пропуските, които учениците могат да имат в дадено умение или процес и изрично преподава тези умения или процеси.

  1. Приложение

Учениците създават продукт, който ще бъде използван за решаване на проблема. В този процес те използват знанията и уменията, придобити в предишната стъпка. И се забавляват!

  1. Представяне

Те споделят готовия продукт или решение на въпроса на този етап. Изразяват своята гледна точка и получават обратна връзка от съучениците си и учителя.

  1. Връзка

Тази стъпка е това, което затваря цикъла. Учениците разсъждават върху споделената обратна връзка и техните процеси и умения. Ако е необходимо, те могат да направят промени и да създадат още по-добро решение.

Проектът STEAM IN TIMES

В STEAM IN TIMES (STEAM във времето) учителите стават изследователи, а учениците придобиват знания и умения чрез правене на проекти. Учителите подготвят уроците по STEAM, като целта е да се упражнява разбирането на математиката чрез откриването на европейското историческо наследство. Така се ражда връзката история – математика, а крайният продукт ще бъде експеримент или модел, направен от самите ученици, а не просто тест за оценка.

Обикновено учениците не харесват математиката, защото я намират за трудна или неразбираема. От друга страна, историята също не сред любимите им предмети, но представени като урок по STEAM, тези предмети няма да бъдат във фокуса на обучението. Учениците ще работят усърдно, за да построят праисторическо жилище, да нарисуват крепост, да направят везна и да нарисуват спиралата на Фибоначи, без да осъзнават, че използват математическите си познания за геометрични фигури, единици за дължина и маса, преплетени с историческото наследство на Европа.

Източници : 

Педагогика. (2021 г., 30 август). Какво е STEAM образование и защо е важно? – Педагогика. Педагогика. https://pedagogika.bg/kakvo-e-steam-obrazovanie-i-zastho-e-vazhno/?gclid=CjwKCAjw5_GmBhBIEiwA5QSMxIFknPAxs0lP5BsxW-%20Yy1DLG9i8s2BSILpwGquQa9GEerqQT5RDeBBoCzeoQAvD_BwE

 

Райли, С. (2023). Какво представлява STEAM образованието? Институтът за интеграция на изкуствата и STEAM. https://artsintegration.com/what-is-steam-education-in-k-12-schools/

Scroll to Top