Primarni cilj obrazovanja uvijek je bio opismeniti učenike, no kako se tehnologija razvija i napreduje, svrha obrazovanja mijenja se i proširuje. Učenicima više nije dovoljno imati udžbenik, bilježnicu i olovku pred sobom, oni moraju biti aktivni u procesu učenja. Zato govorimo o STEAM-u.
Što je STEAM obrazovanje?
STEM je skraćenica od engleskih riječi za znanost, inženjerstvo, tehnologiju i matematiku. 2001. STEM-u je dodana umjetnost, pa je STEM postao STEAM.
Razlika između STEM-a i STEAM-a nije samo u slovu A. STEAM istražuje iste koncepte, ali na drugačiji način – prepoznaje važnost umjetnosti i humanističkih znanosti kao neodvojivog dijela obrazovanja.
STEAM obrazovanje želi pripremiti mlađu generaciju za nadolazeće promjene u svijetu tehnologije. Učenici stječu vještine iz znanosti, tehnologije, inženjerstva, umjetnosti i matematike, što im može pomoći da se pripreme za buduće izazove.
STEAM razvija kritičko razmišljanje, potiče kreativnost, poboljšava akademsku uspješnost i motoričke vještine te jača timski rad. Ovaj pristup povećava interes i motivaciju učenika za aktivno sudjelovanje u procesu učenja. STEAM učenje uključuje rad na projektima, što pruža priliku za istovremeni rad u nekoliko ili svih pet disciplina. Svi učenici aktivno sudjeluju i pridonose u procesu izrade projekta. Na taj se način znanstveni sadržaj lako svladava sinergijom između praktičnih aktivnosti i znanstvenog razmišljanja.
STEAM omogućuje:
- učenje kroz rad na projektima
- primjenu inovativnih metoda poučavanja
- timski rad
- interdisciplinaran pristup.
6 koraka u implementaciji STEAM-a u vašoj učionici
- Zadatak
U početnoj fazi odabire se problem ili zadatak koji treba riješiti. Zatim se procjenjuje kako je problem povezan s odabranim STEAM sadržajima.
- Detalj
Učitelji utvrđuju međusobnu povezanost pet područja STEAM-a, ključne informacije, postojeće znanje učenika i vještine koje se mogu koristiti za rješavanje pitanja ili problema.
- Istraživanje
U ovoj fazi imamo aktivno istraživanje i svrhovito poučavanje. Učitelj analizira eventualne praznine koje se mogu pojaviti u korištenju nekih vještina ili postupaka kod učenika, a zatim se usredotočuje na njihovo poučavanje.
- Primjena
Učenici izrađuju predmet koji će se koristiti za rješavanje problema. Pritom na zabavan način koriste znanje i vještine stečene u prethodnoj fazi.
- Prezentacija
U ovoj fazi učenici pokazuju rezultat projekta ili rješenje na postavljeno pitanje. Izražavaju svoje mišljenje i dobivaju povratne informacije od učenika u razredu i nastavnika.
- Povezivanje
Ovaj korak zatvara krug. Učenici razmišljaju o dobivenim povratnim informacijama, postupcima i vještinama. Ako je potrebno, mogu dodatno raditi na projektu, popraviti ga i doći do još boljeg rješenja.
Projekt STEAM IN TIMES
U projektu Steam in Times nastavnici postaju istraživači, dok učenici stječu znanja i vještine radom na vlastitim projektima. Nastavnici će pripremiti lekcije s područja STEAM-a čiji je cilj vježbati razumijevanje matematike kroz istraživanje europske povijesne baštine. Tako se rađa veza između povijesti i matematike, a konačan se proizvod neće svesti samo na ocjenjivanje kroz test, nego eksperiment ili model koji su izradili sami učenici.
Učenici obično ne vole matematiku jer je smatraju teškom ili nerazumljivom. S druge strane, ni povijest im nije najomiljeniji predmet, ali kroz lekciju na području STEAM-a, nastava se neće fokusirati na te predmete. Učenici će marljivo raditi na izradi prapovijesnih nastambi ili konstruiranju vage, crtanju utvrde ili Fibonaccijeve spirale, te nesvjesno koristiti svoje znanje iz matematike o geometrijskim tijelima, jedinicama duljine ili mase ispreplećući ga s povijesnom baštinom Europe.
Izvori:
Pedagogika. (2021, August 30). Какво е STEAM образование и защо е важно? – Pedagogika. Pedagogika. https://pedagogika.bg/kakvo-e-steam-obrazovanie-i-zastho-e-vazhno/?gclid=CjwKCAjw5_GmBhBIEiwA5QSMxIFknPAxs0lP5BsxW-%20Yy1DLG9i8s2BSILpwGquQa9GEerqQT5RDeBBoCzeoQAvD_BwE
Riley, S. (2023). What is STEAM Education? The Institute for Arts Integration and STEAM. https://artsintegration.com/what-is-steam-education-in-k-12-schools/